تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
گزارش تصویری
 • مراسم استقبال از پیکر شهید مدافع حرم «علی آقایی» در اردبیل به روایت تصویر
  بعد از چهار سال انتظار پیکر مطهر شهید مدافع حرم علی آقایی با استقبال باشکوه مردم ولایی اردبیل به زادگاهش اردبیل وارد شد.

 • حال وهوای اردبیل در یک روز والیبالی+تصاویر
  لیگ والیبال ملت های جهان در حالی عصر امروز در ورزشگاه ۶ هزار نفری رضازاده ادبیل آغاز شد که شهرهای اردبیل و سرعین از مدت پیش حال و هوای والیبالی به خود گرفته بودند.

 • بازدید معاون فرهنگی و توسعه همگانی وزارت ورزش و جوانان از موزه عمارت شهرداری اردبیل
  معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان اردبیل در جریان سفر به استان اردبیل به همراه هیئت همراه از موزه عمارت شهرداری اردبیل و مجموعه ورزشی المپیا اسپور که به همت شهرداری و مشارکت بخش خصوصی جدیدا احداث شده است، بازدید کردند.

 • آیین استقبال از ماه مبارك رمضان در اردبیل برگزار شد
  همزمان با فرا رسیدن ماه ضیافت الهی، آیین استقبال از ماه مبارک رمضان به همت شهرداری اردبیل و با حضور پرشور شهروندان و مسئولان و خانواده های معزز شهدا در مهدیه بزرگ اردبیل برگزار شد.

 • همایش «طلایه‌داران تبلیغ»؛ «گام دوم انقلاب اسلامی» به روایت تصویر
  همایش «طلایه‌داران تبلیغ» با هدف اعزام روحانیون به مناطق مختلف استان اردبیل در این ماه با حضور نماینده ولی فقیه در استان اردبیل، معاون تبلیغ تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه قم و روحانیون در مجتمع فرهنگی ولایت برگزار شد.

تیتر یک
مقصر وضع امروز روحانی و ظریف هستند/ وضعیت فعلی، محصول ناکارآمدی دولت
رهبرانقلاب در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی:
مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نیست همت، شجاعت و پیگیری جدی نیاز است/ معیشت مردم تنگ شده/
مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل:
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: مساجد باید در رفع نیازهای مردم پیشقدم بوده و متولیان با شناسایی کارکردهای فرهنگی، این مکان مقدس را در تراز مساجد صدر اسلام مطرح کنند.

تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

برای ورود کلیک کنید

 

دیدنی های امروز
دیدنی های امروز ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
آخرین اخبار

اخبار > پل ایستگاه سرعین برای شهر گران تمام شد


کد خبر: ٢٨٤٤٢ تاریخ انتشار:1399/07/30 | ٢٣:٥٣ تعداد بازدید: ...

پل ایستگاه سرعین برای شهر گران تمام شد

پل غیرهمسطح قدس اردبیل که زمانی نماد معماری شهر خوانده می شد، بعد از ۱۳ سال از آغاز مطالعات، امروز به عنوان یکی از پروژه‌های ناموفق اقتصادی قلمداد می‌شود.

به گزارش سبلان نیوز ، پل غیرهمسطح قدس اردبیل که زمانی نماد معماری شهر خوانده می شد، بعد از 13 سال از آغاز مطالعات، امروز به عنوان یکی از پروژه‌های ناموفق اقتصادی قلمداد می‌شود.

داستان تقاطع‌های غیرهمسطح در اردبیل که خیلی‌ها آن را آغشته به رفتارهای تبلیغاتی برخی مدیران می‌دانند یکی از معضلات اقتصادی و شهرسازی محسوب می‌شود. تقاطع‌ها که در اصل با هدف کاهش ترافیک طراحی و اجرا شده است به اعتقاد کارشناسان شهرسازی نه تنها در اهداف خود موفق نیست بلکه هزینه زیادی را متحمل شهر ساخته و آشفتگی منظر را دامن زده است.

اما آخرین پروژه تقاطع غیرهمسطح با عنوان پل قدس زمانی که مطالعه شد، به عنوان پروژه‌ای کاملا متفاوت با ابعاد گسترده‌تر و ساختار معماری دیده نشده در اردبیل، عنوان نماد معماری شهر را لقب گرفت.

قرار بود این پل ترافیک محدوده ایستگاه سرعین را کاهش داده و بخش‌های مختلف شهر را سریعتر به یکدیگر متصل کند. با طرح ارائه شده برای شهر اردبیل پروژه منحصر به فردی محسوب می‌شد و این ابتدای ماجرایی بود که 13 سال به طول انجامید و نه تنها پروژه خاتمه نیافت بلکه امروز به مانند دردسری تحمیل شده بر شهرداری اردبیل و مسئولان استانی برای تکمیل آن ثانیه شماری می‌شود تا این حجم عظیم جانفرسا از روی میز مدیران جمع بندی شده و دست از اعتبارات نداشته بکشد.

عضو شورای اسلامی شهر اردبیل معتقد است این پروژه نه تنها به اهداف اولیه تعریف خود دست نیافته بلکه اجرای آن با ابهام پیش می‌رود و متاسفانه سایه نگاه انتفاعی بر روی آن حاکم است.

علیرضا پوستی معتقد است بسیاری از نظرات و خواسته‌های دور پنجم شورای اسلامی شهر اردبیل در خصوص شفاف سازی روند اجرای این پروژه بی پاسخ مانده است. برای بازخوانی این مطالبات با وی به گفتگو نشستیم.

به اعتقاد شما دلیل طولانی شدن اجرای این پروژه که سال‌ها قبل تکمیل و بهره برداری آن وعده داده شده بود، چیست؟

این پروژه مدت‌ها به گرانی مصالح و رکود مبتلا شده است. قرارداد اولیه آهن در پل قدس به قیمت 1250 تومان بوده اما بعدها قیمت آن 10 برابر شد و دو سال رکود را در اجرای آن تجربه کردیم.

در واقع قرارداد اولیه پروژه جهت تکمیل 49 میلیارد تومان بوده که شامل 12 میلیارد تومان وام، 12 میلیارد تومان پول نقد از اعتبارات شهرداری و 25 میلیارد تومان ارزش ملک بود که باز قرار بود توسط شهرداری تامین شود.

اما به بهانه گرانی مصالح پروژه متوقف شد، این در حالی است که اگر آهن گران شده بود، قیمت زمین هم افزایش یافته بود. متاسفانه کم کاری پیمانکار و غفلت شهرداری به رکود دامن زد. در حالی که می‌شد به دلیل همین کم کاری حتی قرارداد پیمانکار را لغو کرد.

آیا شورای شهر صورتحساب‌های مالی این پروژه را بررسی کرده و آیا میزان اعتبار تزریقی در تناسب با پیشرفت کار است؟

این یکی از سوالات مهم شورای شهر است که آیا از ابتدای سال 97 پیشرفت کار در تناسب با مبلغ دریافتی پیمانکار بوده است یا نه؟ در ابتدای فعالیت شورای دور پنجم فاز اول پروژه افتتاح شد و در آن مقطع زمانی گفتند پروژه 40 درصد پیشرفت دارد.اما از سال 97 رکود پروژه با افزایش قیمت مصالح آغاز شد و پیمانکار بانک شهر حاضر نبود شخصا برای ادامه پروژه هزینه کند.

شورای شهر چندین بار برای هزینه‌های پل قدس و ارائه ریزقیمت‌ها و هزینه‌ها نامه نگاری کرده اما تاکنون پاسخی به ما نداده‌اند. این موضوع موجب شد تا شورا در خلأ اطلاع رسانی قرار گیرد.

در وضعیت فعلی چگونه پروژه مجددا فعال شده است؟

با کمک مالی از محل سفر رئیس جمهور مجددا پروژه فعال شده است، در واقع کمک‌ها شامل 45 میلیارد تومان اوراق، 35 میلیارد تومان اعتبار نقد و 30 میلیارد تومان وام است،  تاکنون 30 میلیارد تومان نیز به پروژه تزریق شده و همان پیمانکار سابق در حال ادامه اجرای پروژه است.

یکی از معضلات اجرای این پروژه بدهی به مهندسان و کارگران است. آیا اقدامی برای حل این مشکل داشته‌اید؟

پیمانکار اصلی در طول این سال‌ها از ظرفیت پیمانکاران محلی به میزان 10 میلیارد تومان استفاده کرده است.

در واقع زمانی که فاز اول افتتاح شد، 12 میلیارد تومان وام، 10 میلیارد تومان اعتبار نقد و 10 میلیارد تومان نیز مطالبه پیمانکاران محلی، سرمایه در دست پیمانکار بود.

اما سوال اینجاست که چرا با تزریق 32 میلیارد  تومان این پروژه فقط 40 درصد پیشرفت داشته است؟

به اعتقاد بنده، پیمانکار به این طرح نگاه انتفاعی دارد و مطالبه کارگران و مهندسان هم به گوش ما رسیده است. امروز به جایی رسیدیم که به جای مطالبه از پیمانکار، مصالح تامین می‌کنیم و در اختیار وی قرار می‌دهیم تا پروژه پیشرفت داشته باشد و متاسفانه پیمانکار همواره در اجرای این پروژه یک قدم از شهرداری عقب بوده است.

آیا وعده‌های طرح شده مبنی بر فعال بودن کامل این پروژه و اتمام تا پایان سال عملیاتی و امکان پذیر است؟

در وضعیت فعلی آهن و میلگرد برای پروژه تامین شده اما پروژه تحرک کافی ندارد. شاید در مجموع حدود 30 کارگر در بخش‌های مختلف آن فعالیت داشته باشد و این در حالی است که باید پروژه شب و روز فعال باشد. گفته شده پروژه دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسد اما بنده بعید می‌دانم و کندی حاکم در روند اجرا، غیرقابل انکار است.

به اعتقاد شما این همه دوندگی و تلاش برای اجرای این پروژه ضروری بود و آیا واقعا این پل قادر به مهار ترافیک است؟

تا به امروز دولت حدود 80 میلیارد تومان برای پروژه کمک کرده و 30 میلیارد تومان هم وام تعلق گرفته است. این ارقام برای شهر اردبیل ارقام بالایی است و پل برای اردبیل گران تمام شد. با همین مبالغ می توانستیم سه تقاطع غیرهمسطح در بخش های دیگر شهر اجرا کنیم و ترافیک را هم کاهش دهیم.

اینکه گفته می‌شود این پل نماد معماری شهر اردبیل است به اعتقاد بنده برداشت و تعریف درستی نیست و با هزینه به مراتب کمتر می‌توانستیم در جاهای دیگر نماد های بهتری تعریف کنیم.حتی برای کاهش ترافیک هم به میزانی که اعلام می‌شود، این پروژه موثر نخواهد بود.

آیا اجرای پروژه از نقشه و طرح اصلی منحرف شده است؟

چنین چیزی صحت ندارد و پروژه مطابق طرح و نقشه اولیه خود اجرا می‌شود اما به سادگی می شد در روند اجرا و کاهش زمان آن نظارت بیشتری داشت.

به عنوان مثال سازه‌های محافظی برای اجرای پل در محل خیابان امام(ره) تعریف شده که هزینه قابل توجهی بر روی دست پروژه می گذارد. در حالی که می‌شد چند هفته جلو تردد شهروندان گرفته شود تا در این هزینه‌ها صرفه جویی شود.

شهروندان سال‌ها است با صبوری اجرای این پروژه را تحمل کرده‌اند و مطمئنا چند هفته بستن خیابان هم پذیرفته می‌شد تا پروژه سرعت گرفته و هزینه‌ها تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

شورای شهر طرح و اجرای این پروژه را مصوب کرده و شهرداری موظف به اجرا است. امروز به اعتقاد شما این پروژه تا چه حد موفق است؟

به اعتقاد بنده پل غیرهمسطح ایستگاه سرعین بیش از آنکه بتواند یک نماد معماری و یک پروژه موفق قلمداد شود، به معضلی در بدنه شهر تبدیل شده است و مشخص نیست که حتی تا پایان سال خاتمه خواهد یافت.

گفتگو: ونوس بهنود

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مناسبت ها
بسته ویژه‌ی سلامت؛
  همه آنچه درباره کرونا باید بدانیم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4794612
 بازدید امروز : 2005
 کل بازدید : 23304677
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1/0312

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت  سبلان نیوز  است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

(( با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ))